September 2008 Archives

Közművek, Tigáz

| No Comments | No TrackBacks
Ezek sem teljesen komplettek.
Egyrészt nem hagyhatom - az ügyintéző szerint, ami nem sokat mond - fenn az órát, ha építkezem, dacára annak hogy nem is akarom arrébb tenni. A leszerelés viszont 10.000Ft (bizonyosan maga Vlagyimir Iljics jön le személyesen, mert még a köztársasági elnöknek sem 40000Ft az óradíja).
Amikor bekötöm, akkor meg újra 10.000 (ismét Vlagymir Iljics), de biztos ami biztos amíg le van szerelve, addig is megy a havi alapdíj, a semmire.
Megszüntetés 10kFt, újbekötés pedig 6000Ft. Szóval ismét céges logika: szüntessem meg, majd kérjem újra, mer' úgy ócsóbb. Úgy néz ki ez lesz, és élvezzenek ők is heréltekkel.

Közművek, ELMŰ

| No Comments | No TrackBacks
Most csak röviden, mert ezer dolgom van: ELMŰ 6 munkatársa hatfélét mond arra, hogy mennyibe kerül és mik a feltételei az ideiglenes csatlakozási hely kiépítésének. Ugyanis a lebontandó házból nyilván ki kell vinni az áramot, majd valamikor (ha és amikor befejeztük az építést) vissza kell azt vinni.
Azon túl, hogy nem tudják eldönteni, hogy milyen oszlop kell (a különbség akár százezer forint), hogy a légkábelt ki fizeti (30m alatt), ráadásul senki nem hajlandó semmit sem leírni. Úgyhogy a vége a hatodik ügyintéző és ügyfélszolgálati iroda után az, hogy írjak egy faxot (igen, ez valóban a 19. század, vagy, mi is?) amiben leírom hogy mi a kérdés, és ők majd 15-30 napon belül válaszolnak.
A további vicc az, hogy nem tudják 2 hétig megmondani azt sem, hogy megérkezett-e a fax, mivel ennyi a feldolgozás (15 napos a határidő, 2 hét a feldolgozás, mit mondjak erre?), de aztán amikor közöltem, hogy ne haragudjon, és együttérzek magával de ezt a k--va telefont addig nem tesszük le míg megoldást nem találunk arra, hogy a fax megérkezett-e ("várjon 60 napot és ha nem kap választ, nem érkezett meg"), akkor kiokoskodta hogy emailben meg tudom kérdezni a backoffice-t. Írok egy emailt hogy nézzék meg a faxot, hogy .... ááááááááá!

Amúgy ideiglenesnél a lakosság átváltozik közületté, az áram 1-5 Ft-al drágább, viszont nincs csatlakozási díj (32A felett 3600Ft), viszont ki tudja még milyen oszlop kell és a drótot ki fizeti.

Persze megkérdeztem, miután kiderült hogy a végleges ÚJ bekötés 32A alatt ingyen van (nincs kiszállási díj, nincs csatl díj, nincs semmi), akkor mi tartson vissza attól, hogy felmondom, és újat rendelek? Azt mondták hogy biztos van erre valami apróbetű valahol, ezt majd meg fogom nézni. Mert persze az ideiglenes max. 1 évig, és utána benyalás után még 1 évig lehet, utána akkor is át kell alakítani állandóra, ha vegasi kéjhölgyeket küldök nekik.

Ehhez - meg a pontos árakhoz - nagyjából 2 órányi telefonálás, plusz egy oda-vissza út érd másik részébe (~50Km) kellett. Ja meg a fax, meg az emaill. És még mindig nem tudok semmit.

Fűtés, hűtés

| No Comments | No TrackBacks
A gépészet ismételt előtérbe kerülése miatt feljött ismét a kérdés: hogyan fűtünk, hűtünk?

Azt körvonalaztuk (vagy fogtuk körvonalazni) hogy alacsony hőmérsékletű fűtést szeretnénk (mivel hőszivattyú). De a lehetőségek azért számosak:

Radiátor
Ezt vélhetőn nem. Egyrészt mert alacsony hőmérséklethez legalább kétszer annyi kell, másrészt meg helyet foglal, harmadrészt meg nem olcsóbb. Hűteni meg nem érdemes vele.

Padlófűtés
Igen, ez volt a favorit, nagy felület, alacsony hőmérséklet, nem drágább mint a többi. A negatívumok azért előkerülnek:
  • bútorok és szőnyegek csökkentik a hatásfokot (elég komolyan)
  • a járólapot szereti, a parketta/szalagparketta is csökkenti a hatásfokot
Padlóhűtés
A gond igazából az, hogy jó lenne egy csővezetékkel télen fűteni, nyáron hűteni. A padlófűtés párja tehát a padlóhűtés lenne. Sok érdekes lapot találtam erről (linkek...), de a lényeg:
  • a komfortérzetnek árt, hogy a hideg nem egyenletesen oszlik meg függőlegesen (lent hidegebb van)
  • nem szeretjük, ha fázik a mezítlábunk, nyáron sem
Sajnos emiatt a padlórendszernk romlottak az esélyei.

Falfűtés, falhűtés
Nem, nem, nem.
  • Nehogy szeget, csavart üss a falba, mert vagy folyik, vagy nem
  • Képet se akassz falra
  • Szekrényt se tolj neki
Gyakorlatilag kizárva.

Mennyezetfűtés, mennyezethűtés
Nagyon érdekes dolog ez, mert eleinte idegnkedtem a gondolattól is, de a szakik azt mondták, hogy nem drágább, mint padlóra tenni, pláne, ha belmegy a monolit födémbe. Ráadásul a hűtési képességei igen jók (párapontig hűthető, nagyon nagy tartalékkal 20℃), a hűtési komfort egyenletes. A fűtési képességeivel voltak erős kétségeim, hiszen - ahogy mondják erre mindig - a meleg levegő felfelé száll.
Egy nagyon érdekes weblap fejtegette ezt , mármint hogy a plafonfűtés sugároz és így az egész szobát fűti, ráadásul lehet melegebb is mint a padlófűtés (ami nem lehet túl mleg, mert az kellemetlen a lábadnak).
Ez egyre jobban néz ki, kell kresni refrenciát és megkérdezni. Most tehát úgy néz ki, hogy mennyezet lesz?

A felületi fűtésről
A padló- és mennyezetfűtés közös problémája a nagy hőkapacitás (lassan melegszik, lassan hűl), ami nehézzé teszi pl. az „éjjelre hidegre állítom, reggeltől melegre" használatot, mert meg kell tanulni, hogy mennyi idő kell neki kihűlni és bemelegedni. Totál felfűtésre 3-4 órát becsülnek.
A másik gond, hogy nem szabad leárnyékolni bútorral, szőnyeggel.
Előnye, hogy a nagy felület miatt olcsóbb üzemeltetni, a komfortérzet jobb, mert a teljes helyiséget egyszerre fűti, és nincs folyamatos körkörös légáramlás, mint a radiátornál. Viszont a paldófűtés pl. port lebegteti, és kb. 40-60 cm magasságig szárazabbá teszi a levegőt, így hálószobába csak padlófűtés kerülendő.

A hűtésről
A mostani állapotban (hűteni is képes levegős hőszivattyúval) tehát a fűtést 35-40 fokos, a hűtést ugyanabban a csőben 15-18 fokos víz produkálja. A felületi hűtés (padló, plafon, fal) csendes, nagy felületű, komfortos érzés, és bájdövély olcsóbb.

Villanytologatás

| No Comments | No TrackBacks
A lebontandó házban ott vannak a közművek, mielőtt bármit csinálunk vele, ki kell őket tépni. Mivel ezek közül a villany a legizgalmasabb (az folyton kell), utánajárunk.
A terv az, hogy kivisszük egy oszlopra, lebontjuk a régit, aztán majd építünk, és utána a végleges helyére kerül. De hogy lehet ezt a legkisebb költségből megúszni? (Sehogy.)

Jelenleg 1x10A jön be, ez még egy hónaljmelegítőnek is kevés, nem hogy egy betonkeverőnek, így gondoltuk, hogy egyben bővítsünk is. A döntés 3x25A lett, mert hogy csak egy egyszeri díjban van különbség, haviíj vagy kWh díj eltérés nincs az egy és három fázis között, viszont a 3 fázis - már otthonról tudom - nagyon jó, mert ha elmegy egy, még gyakran marad kettő (volt, hogy csak nálunk volt fény az utcában), valamint a 3-fázisú gépek is szeretik, amik kevesebbet is fogyasztanak. 25 meg azért, mert nem szeretem, ha áramszünet után biztosíték-lecsapással indulunk, mert egyszerre indul a hűtő meg az erősítő, meg amúgy is, árammal dolgozom.

Illetékes az ELMÜ. Telefonos segítség szerint az áthelyezés+bővítés díja az gyszeri hozzájárulás, ami 32A felett 3600 bruttó forint amperenként (ez olyan 150eFt), és nincs semmi más díj. Kiszállás? Nincs. Áthelyezés? Nincs. Kis-bigyó-beszögelés? Nincs. Király!

Másnap egy dolgot meg akartam kérdezni, mert mondta a villanymester, hogy lehet ideiglenesen és véglgesen tologatni, és esetleg nekünk az ideiglenes kell. Azt megtudtam (lejjebb mondom), de csak úgy heccből rákérdeztem, hogy tényleg nincs-e egyéb díj? Már hogyne lenne!  Döbbent meg Elektromosné Szikrázó Hajnalka ütyfélszolgálati mókatárs, de amikor azt mondtam, hogy de hát tegnap Villanyné Törpefesz Emília szerint nincs, akkor beásta magát, és közölte, hogy szíveskedjek befáradni az ügyfsz. irodába személyesen, majd ők megmondják. De, mondom, megkérdezhetném, hogy....
Nem, nem kérdezhetem, fáradjak be, és ők majd írásban ideadják. Talán anyámat is, de csak gondolatban.

Bementem hát. Határértékben kedves fiatalember tájékoztatott, hogy mi a valóság:
  • A nem ideiglenes áthelyezést felejtsem el, mert sokba kerül, főként, mrt annak proper oszlop kell, ami nem lehet akárhol, és többt is kell fizetni az ide-oda tologatás miatt.
  • Ideiglenes esetben
    • nem kell atomvillanást is kibíró oszlop
    • nincs csatlakozási díj (150eFt ugye)
    • szinte bármennyi áramot adnak (3x32A ingyér ugye)
    • van egy kiszállási, bütykölési, beszélgetési díj, kb 20kFt
    • mindent én fizetek: oszlop (ócsóér'), légvezeték (nem ócsó) és bilincsei, villanydoboz (nem ócsó esse), meg persze a villanymester saját munkadíját, de azt amúgy is
    • az áram kb. 1Ft/kWh-val drágább
    • a régi szerződést fel kell mondani, és újat kell kötni, személyesen persze
  • Ha és amikor pedig kész a ház, akkor az ideiglenest fel kell mondani, és újat kell kötni, ahol viszont
    • csatlakozási díj van (az említett 150eFt), de addig a pénz nálam kamatozott
    • új bekötésnél nincs egyéb díj
De még kiderül, hogy ez változik-e...

Ma beszélek a villanymsterrel (akinek papírja kell, hogy legyen arról, hogy az ELMÜ szereti őt), és elmondja, hogy hány millióba kerül mindezt neki mgcsinálni, milyen messze van az oszlop, stb.

Elkezdeni nehéz

| No Comments | No TrackBacks
Ez az időrendben első bejegyzés.
De már előre tudom, hogy a régebbi dolgokat oda fogom hamisítani, ahova valóak, vagy legalábbis megpróbálom, így hozzávetőlegesen be lehet lőni, hogy mikor mi történik. Az időrend fontosabb, mint a realitás. :-)
Igazából mondanivalóm már régóta van, de eljutni idáig, hogy elkezdjem...
Olvassa, aki olvassa.

És rögtön egy „reklám": nagyon sok érdekes dolog olvasható EnPanni MecsekiHáz blogjában, ami mindig is többet fog tartalmazni, mint amit én leírok, mert én preferálom a kevesebb személyes jellegű adat publikálását. (Sajnos az interneten nem csak szép és okos emberek vannak, de ez egy teljesen más jellegű téma.)

Földhivatal

| No Comments | No TrackBacks
Hiányzott még a 30 napnál nme régebbi tulajdoni lap és térképszelvény az engedélyezési tervből, ezért be kellett menni a földhiavatlba. Jótanácsként kaptuk, hogy Érden is ki lehet mindent kérni, +500Ft, viszont nincsenek egycsillióan.

A földhivatalt megtalálni nem triviális, odajutni egyszerű, de a házon körbe-körbe bejáratok mindenfele, valamint egy teljesen értelmezhetetlen tábla ami mutatja, hogy mi hol van. Mindegy, megtaláltam, felmentem. Extra barátságtalan (extra unott inkább) biztonsági őr mutat a sorszámkérőgépre, és ideadja az űrlapokat (ami nagyon kedves tőle, tényleg), azonnal én jövök, kitöltöm, tulajdoni lapot megkapom. A tárképre várni kell, mert az úriember épp a kishúga köhögését telefonálja le, és/vagy ebédel, de 10 perc alatt megjön, ad egy térképet (ami a pestivel ellentétben nem színes, de mindegy, hivatalnak lesz), kifizetem a kb 8eFt-ot (3000+500+10 térkép, 4000+500+10 tulajdoni lap hitles szemle) és meg is vagyok.

Pesten ki tudja, mennyi ideig tartott volna.

Ami nagyon tetszik, a számla: X Ft amit kértem, 500 forint rendszerhasználati díj (mert takarneten le kellett kérniük, valós költsége nagyjából 1.4 x 10-15 forint), és - kapaszkodj! - 10 Ft találati díj. Mármint tök jó, de igazán, hogy megtalálták. És képzelem, hogy ha nem találják, akkor kifizetem a díjat de megspórolok 10 forintot, és persze nem kapok semmit. :-)

Hőszivattyús referenciák

| No Comments | No TrackBacks
Majd még akarok írni arról, hogy mi ez a hőszivattyús dolog (ez a jó a saját weblog engine-ben, hogy lehet utólag szörnyűségeket tenni vele, hogy követhetetlen legyen), most csak annyi, hogy beszéltm a #1 emberünkke, hogy lassan kész az engedélyezési terv, és keressünk olyan referenciaházat, ahol levegős hőszivattyú megy legalább egy éve. Lesz egy, hamarosan meglátjuk élőben.

Leadtam az engtervet

| No Comments | No TrackBacks
Leadtam az Iktatóban az engedélyezési tervet.
Pontosabban átküldtek a műszakira, hogy ott nézzék meg hogy mi kell, mert az nem az Iktató kompetenciája.
A műszakin egy nagyon kedves és segítőkész hölgy átnézte (szerinte jó), megnézte, hogy mennyi illeték kell rá (valóban 10eFt), és elmondta, hogy nagyjából hogy működik a dolog.
Kapok vélhetően egy levelet a befogadásról, ha gond van, igyekeznek szólni telefonon, és ha n adj' Allah Síva összes keze megsimogatná az iroda fejét és elfogadnák (de komolyan, ez olyan mint a Mikulás, mindenki számít rá de még senki sem látta) akkor bekerül egy nagy iratkupac aljára, és amikor felől minden efogy, megírják hozzá a levelet és kipostázzák.
Viszont kell még hozzá egy 30 napos telekkönyvi és helyszínrajz, de bedobom az Iktatóba hamarosan,.
Köszöntem, Iktató átvette, adot egy papírt, sínen vagyunk. (Tudod, mint József Attila.)

About this Archive

This page is an archive of entries from September 2008 listed from newest to oldest.

July 2008 is the previous archive.

October 2008 is the next archive.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.

Pages

Powered by Movable Type 4.21-en